HOŘENÍ AUTOMOBILU




ÚVOD


Osobní automobil je složitý systém, jehož správné fungování je závislé na mnoha faktorech, z nichž mnohé jsou na sebe přímo závislé. Dojde-li k poruše jednoho prvku, zhroutí se celý systém. Požár automobilu můžeme považovat za fatální důsledek zdánlivě malé závady na automobilu, jako je např. zkrat nebo porušení olejového vedení.

Pravděpodobný scénář

Jeden z nejpravděpodobnějších scénářů vzniku požáru v tunelu by mohl vypadat takto:

Během jízdy dojde k přerušení olejového vedení (hadice), takže začne unikat olej. Ten se dostane do kontaktu s rozžhaveným motorem a vznítí se. Jakmile posádka automobilu zjistí závadu (spatří dým vycházející z motoru), zastaví automobil a pokusí se vystoupit. Ovšem olej vytéká z potrubí dál a dostává se až k pneumatikám, které se následně také vznítí. Za příhodných podmínek pohltí plameny za krátkou dobu celý automobil. Tímto způsobem, přes pneumatiky, se může oheň rozšířit i na další automobily.

Požáry automobilů jsou nebezpečné vždy, nejvíce však v uzavřených prostorách jako např. tunely, které se rychle naplní dýmem, takže člověk, ačkoliv by byl schopný uniknout plamenům, ztratí kvůli nedostatku kyslíku vědomí a v krajním případě úhoří.

Bezpečnost silničních tunelů

Po negativních zkušenostech s požáry v tunelech nově budované tunely přecházejí na stále vyšší a vyšší standardy bezpečnosti. Důležitou roli zde hraje rozvržení tunelu a vzdálenost únikových cest, větrací systém tunelu a údržba tunelu; samozřejmě rozhoduje i rychlost a správnost zásahu hasičů a dalších záchranných složek, ale také správná diagnostika požáru a včasný zásah operátora. V neposlední řadě o přežití či nepřežití rozhoduje samotné osoby uvízlé v tunelu - při úniku z tak nebezpečného místa hraje roli hlavně doba, než si uvědomí v jaké situaci se nacházejí a než začnou utíkat. Tak jako v každé krizové situaci i zde rozhodují první minuty.